Kosmetyki z niacynamidem - jak działa witamina B3

Kosmetyki z niacynamidem – jak działa witamina B3

Posted on 16 grudnia, 2020

Kosmetyki z niacynamidem: co robią, co dają skórze, czy warto je włączyć do codziennej pielęgnacji?

Niacynamid to rozpuszczalna w wodzie witamina B3, którą znajdziecie w kremach, serach, tonikach oraz żelach. Występuje w preparatach dedykowanym skórze dojrzałej, trądzikowej i wrażliwej. Od kilku sezonów jest niezwykle popularny, używają i polecają go niemal wszystkie blogerki i dziennikarki piszące o świadomej pielęgnacji. Oczywiście, mam i ja.

Kosmetyki z niacynamidem

Niacynamid jak działa na skórę?

Niacynamid, znany również jako witamina B3, wyrównuje koloryt skóry, rozjaśnia przebarwienia w tym te potrądzikowe. Zwęża rozszerzone pory i ogranicza nadmierne wydzielanie sebum. Działa kojąco na stany zapalne. Pobudza działania naprawcze, wzmacnia barierę hydrolipidową, przez co skóra lepiej trzyma wilgoć i jest bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych. Sprawdza się w leczeniu trądziku i egzemy. Łagodzi skutki uboczne kuracji retinolem.

To multizadaniowiec, wszechstronna witamina, ale pamiętajcie o tym, że pielęgnacja jest jak dieta. Skóra potrzebuje więcej niż jednego składnika, żeby dobrze i zdrowo funkcjonować. Nie liczcie na to, że niacynamid zrobi wszystko sam. Piszę o tym, bo zdarza się, że czytelniczka stwierdza, że jakiś kosmetyk nie działa, nie spełnił oczekiwań. Jak zaczynam drążyć, okazuje się, że po jednym serum, używanym SOLO, ktoś oczekiwała cudów, szerokiego spektrum działania.

Kosmetyki z niacynamidem

Dla kogo kosmetyki z niacynamidem?

Niacynamid z reguły jest tolerowany przez wszystkie rodzaje skóry. Dobrze dobrany, będzie odpowiedni nawet dla osób ze skórą bardzo wrażliwą, skłonną do trądziku różowatego czy pękających naczynek.

Stężenie niacynamidu może się różnić w zależności od produktu, ale przyjmuje się, że efektywne stężenie tej witaminy to minimum 2%. W leczeniu przebarwień i uszkodzeń związanych z ekspozycją na słońce stężenie powinno wynosić minimum 5%.

Dla wszystkich, ale uwaga, warto dobrać tężenie i formułę do rodzaju cery i potrzeb. Serum The Ordinary to propozycja dla cer tłustych. Przebojowy “rekinek”  jest uniwersalny, ale na początek lepiej kupić wersję oryginalną, czyli 5%.

Przyznaję, sama długo nie byłam przekonana do niacynamidu, zaczęłam go doceniać dopiero niedawno, po rekomendacjach innych blogerek na Instagramie. Dla mnie pełni on głównie rolę nawilżającą i łagodzącą w terapii retinolowej/tretinoinowej.

Kosmetyki z niacynamidem

Jak stosować kosmetyki z niacynamidem?

Można stosować na noc i na dzień. W zależności od wybranej formuły, zgodnie z zasadą od najlżejszego do najcięższej formuły. Serum z niacynamidem można z powodzeniem stosować także wokół oczu.

Wbrew niektórym źródłom – niacynamid można stosować także w połączeniu z witaminą C – pod warunkiem, że będzie zastosowana jej stabilniejsza forma, a preparat będzie miał odpowiednie pH. Jednak ja staram się go nie łączyć z kwaśnym środowiskiem, wypracowałam sobie schemat łączenia go z peptydami i retinolem i tego od dość dawna się trzymam.

Kosmetyki z niacynamidem

Kosmetyki z niacynamidem – wybrane produkty

Kosmetyków z niacynamidem jest cała masa, ma go popularna Stratia i wiele innych kremów, nie ma ich w tym zestawieniu, co nie oznacza, że są złe. Po prostu starałam się wybrać produkty typu serum, takie, w których niacynamid jest gwiazdą, nie członkiem zespołu. Poza tym, serum to najłatwiejszy sposób na wkomponowanie substancji do pielęgnacji.

The Ordinary, Niacinamide 10% + Zinc 1%, 26 zł

Ja za nim nie przepadam, ale sprawdza się w przypadku cer tłustych, skłonnych do nadmiernego wydzielania sebum. Według teorii serum z 10% Witaminą B3 oraz cynkiem w stężeniu 1% nawilża, działa przeciwutleniająco, jest pomocne w leczeniu trądziku, zmniejsza produkcję sebum i zwęża pory.

Kosmetyki z niacynamidem

The Inkey List, Niacinamide, 35 zł

Mam, używam, jestem zadowolona. Jest tani, w tej cenie naprawdę warto spróbować. Formuła łączy 10% niacynamidu z 1% kwasem hialuronowym, aby pomóc w nawilżeniu i wypełnieniu skóry, zapobiegając odwodnieniu, które może przyczynić się do nadmiernej produkcji oleju.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez PerfectBasic | blog urodowy (@perfect_basic)

Purito, Galacto Niacin 97 Power Essence, 109 zł

To lekka jak tonik esencja zawierająca 92% filtratu ze sfermentowanych drożdży oraz 5% witaminy B3. Działa rozjaśniająco, przeciwzmarszczkowo, nawilżająco, reguluje produkcję sebum. Działa przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia, obniża temperaturę skóry. Sprawdzi się przy cerach trądzikowych, zaognionych, wrażliwych, skłonnych do pękających naczynek.

Kosmetyki z niacynamidem

Holy Snails, Shark Sauce, około 130 zł

Holy Snails Shark Sauce to nawilżające i rozjaśniające serum, które zawiera 5% niacynoamidu  i 3% n-acetyloglukozaminy. W składzie poza tym korzeń lukrecji, ekstrakt z zielonej herbaty, kwas hialuronowy, mleczan sodu i pantenol. Ma cudowną konsystencję, bardzo ładnie działa, ale nie warto za podwójną cenę, a tyle kosztuje w Polsce. Jeśli macie możliwość zakupów bezpośrednio u producenta, kupujcie.

Kosmetyki z niacynamidem

Paulas Choice, 10% Niacinamide Booster, 199 zł

Może być stosowany samodzielnie (podobnie jak serum) lub mieszany z kremem nawilżającym. Poza witaminą B3 w składzie  antyoksydanty: witamina C, karnozyna, genisteina oraz koenzym Q10, które mają spowalniać proces starzenia się skóry oraz wspomagać procesy regeneracyjne. Jest w nim także łagodząca alantoina i pantenol.

Kosmetyki z niacynamidem

PCA Skin® Vitamin B3 Brightening Serum, 640 zł

To propozycja dla dziewczyn, które stawiają na bardzo drogie, specjalistyczne marki. Producent obiecuje rozjaśnienie przebarwień, blokowanie procesu żółknięcia skóry, zmniejszenie zaczerwienienia. Blokuje proces glikacji, wyrównuje koloryt skóry, a jednocześnie zapewnia porządne nawilżenie. To jest droga, ale bardzo dobra marka.

Kosmetyki z niacynamidem - jak działa witamina B3

14 komentarzy

  • Karolina 14 stycznia, 2020 at 20:31

    Mydełko z PCA Skin uwielbiam, ale z pewnością nie wydam tak zawrotnej sumy na serum ich marki. Już od jakiegoś czasu myślę nad kupnem tego z The Ordinary, bo do niedawna Niacynamid był mi obcy.

    Reply
    • Monika 15 stycznia, 2020 at 17:30

      Karolina, nikt nikogo nie namawia na zakup serum PCA, ono jest dobre, ale to tyle. Akurat The Ordinary to najgorszy wybór z mozliwych, lubię tę markę, ale kombinacja niacynamidu z cynkiem bardzo wysusza, nadaje się w zasadzie tylko dla cer bardzo tłustych.

      Reply
  • Agnieszka 20 stycznia, 2020 at 01:37

    Witam, nie wiem czy mogę się prosić o radę ale spróbuję 🙂 potrzebuję preparat rozjaśniający przebarwienia – takie pozapalne jak i takie pociążowe, rozważam różne opcje i sama już nie wiem, które serum wybrać czy rekina czy niod re: pigment. Oprócz tego używam tonik z kwasami aha i pha a.florence beauty. Proszę o jakąś wskazówkę. Dodam, że karmię piersią.

    Reply
    • Monika 4 lutego, 2020 at 18:56

      Niacynamid, witamina C i najlepiej też peptyd, taka kombinacja najlepsza, działanie wielopoziomowe.

      Reply
  • Małgosia 21 stycznia, 2020 at 13:37

    Witam. W jakiej kolejności stosować The Ordinary Niacynamide i Buffet. Czy mogę codziennie wieczorem. Jak mam połączyć Retinoid z TO z Niacynamide i Buffet. Pozdrawiam

    Reply
    • Monika 4 lutego, 2020 at 18:55

      Tak, można, peptydy pierwsze, niacy drugie i po 30 minutach retinol.

      Reply
  • Kinga 30 lipca, 2020 at 17:00

    Czy można na niacynanid stosować olej np z pestek malin, zamiast kremu?

    Reply
  • Katarzyna 18 sierpnia, 2020 at 19:25

    Hej 🙂 Ja mam problem z niacynamidem od TO, z jednej strony widzę poprawę cery, ale ilekroć go użyję (a miałam już wiele podejść) wywołuje mi wysypkę w jednym, zawsze tym samym miejscu, a mianowicie tuż pod żuchwą po lewej stronie. Wyskakują mi, nawet tego samego dnia, drobne krostki. Próbowałam przeczekać, aż może moja skóra się przyzwyczai, ale po paru tygodniach zmian nie było, próbowałam mniejsze porcje- po jednej kropli dosłownie, to samo, próbowałam łączyć z kremem na dzień, mieszając jedno z drugim na dłoni i wtedy dopiero nakładać, efekt taki sam. Mogłabyś coś poradzić? Czy to kwestia tego, że to 10% jest jednak za mocne i spróbować mniejszego stężenia, czy jakoś inaczej nakładać/mieszać z jakimś olejkiem może?

    Reply
    • Monika 19 sierpnia, 2020 at 09:37

      Ja bym odstawiła, mnie ta kombinacja z cynkiem nie służy także.

      Reply
  • JUSTYNA 5 listopada, 2020 at 23:11

    Cześć 🙂 czy na serum z niacynamidem powinnam nakładać krem nawilżający? Czy lepiej pozostawić takie serum na skórze bez łączenia z innymi kosmetykami?

    Reply
  • Justyna 010101 13 stycznia, 2021 at 09:08

    Jak długo można stosować niacynamid 5% na przebarwienia ? I czy należy zwiększyć stężenie po jakimś czasie ? Mam cerę suchą z przebarwieniami potrądzikowymi.

    Reply
  • Edyta 29 kwietnia, 2021 at 10:05

    Cześć!
    Zwracam się z problemem 🙂
    Tydzień temu włączyłam do pielęgnacji niacynamid z cynkiem z the ordinary. Stosuje go wieczorem, rano serum z witamina c z bandi i kwas felurowy.
    Mam cerę bardzo tłustą, ale po około 3 miesiącach stosowania witaminy c z kwasem było dużo lepiej i cera mocno się oczyściła.
    Natomiast po włączeniu niacynamidu mam cała twarz w drobnych krostkach. Zastanawiam się czy to początkowy etap „oczyszczenia” skory, bo czytałam ze coś takiego może wystąpić czy po prostu moja skóra nie lubi tego kosmetyku.
    Może masz jakąś opinie na ten temat.

    Z góry dzięki za odpowiedź, pozdrawiam!

    Reply
    • Monika 17 maja, 2021 at 15:21

      Nie sądzę, odstaw niacynamid, ewentualnie wróć do niego ale do innej formy, bez cynku.

      Reply
  • lolek 1 sierpnia, 2021 at 12:04

    jedyny niacinamide który sie u mnie bardzo dobrze sprawdza to krem SVR sebiaclear hydra , The ordinary i The Inkey List niestety podrażniały i powodowały wysyp

    Reply

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.