Pielęgnacja

Błędy w pielęgnacji twarzy – tak robisz krzywdę swojej skórze

1013 wyświetlenia

Błędy w pielęgnacji twarzy mogą prowadzić do podrażnień, wyprysków, czasem poważnych problemów dermatologicznych.

Każda z nas je popełnia, czasem z lenistwa (sen w makijażu!) czasem po prostu nie zdając sobie z nich sprawy.

Naprawdę, niewiele trzeba, żeby znacząco poprawić kondycję skóry! Spójrzcie, być może w tych błędach tkwi problem?

Błędy w pielęgnacji twarzy: demakijaż i oczyszczanie w jednym.

Demakijaż to demakijaż, a oczyszczanie skóry to oczyszczanie skóry. Pisałam o tym wielokrotnie, bo to najczęściej popełniany błąd. Raz dwa trzy, chusteczka jedna, druga, trzecia, krem i spać.

Wiele kobiet nie rozumie funkcji wielu kosmetyków, myślą na przykład, że tradycyjnym olejkiem i wacikiem da się i zmyć makijaż i oczyścić twarz. A potem zatkane pory, wypryski, zaczerwienienia.

Właściwe oczyszczanie jest kluczowe. Co tu dużo mówić, brudna skóra nie przyjmie kolejnych etapów pielęgnacji. Najlepsze kosmetyki nic nie pomogą…

Więcej o prawidłowym oczyszczaniu skóry napisałam TUTAJ.

Błędy w pielęgnacji twarzy

Błędy w pielęgnacji twarzy: zła temperatura wody.

To mit, że gorąca woda otwiera pory, a zimna je zamyka. Gorąca woda może powodować podrażnienie, wysuszenie skóry i pękanie naczyń krwionośnych. Lodowata woda może być równie zła.

Nic co skrajne nie jest dobre dla skóry. Zasada: twarz należny myć letnią wodą.

Błędy w pielęgnacji twarzy:

Błędy w pielęgnacji twarzy: nadmierne złuszczanie i brak złuszczania.

Nadmierne złuszczanie może prowadzić do wysuszenia, podrażnienia, zapalenia, a nawet infekcji. Z drugiej strony brak złuszczania daje matową, zatkaną skórę, która jest bardziej podatna na trądzik i  odwodnienie.

Ponadto wszystkie martwe komórki skóry stają na drodze wchłaniania dalszej pielęgnacji. Po prostu, nic się nie przebije głębiej.

Odstawcie gruboziarniste drapaki, one robią skórze więcej złego niż dobrego! Jeżeli nie używacie kwasów, złuszczajcie skórę raz lub dwa razy w tygodniu, używając delikatnego peelingu enzymatycznego (najlepsze TUTAJ).

Błędy w pielęgnacji twarzy:

Błędy w pielęgnacji twarzy: mocne wcieranie i rozciąganie skóry.

Żeby produkt zadziałał, wcale nie trzeba go wcierać. Mało tego, mocne pocieranie może drażnić i rozciągać skórę. Tak, tak, bo nawet tonik delikatnie wklepujemy lub symetrycznie wciskamy w skórę.

Osuszanie skóry też powinno być delikatne. Wystarczy dotyk ręcznikiem, nie energiczne tarcie!

Błędy w pielęgnacji twarzy: tonik jest  bardzo ważny!

Po oczyszczeniu należy natychmiast użyć bezalkoholowego toniku, nałożyć serum i krem. Skóra „odsłonięta” dłużej niż minutę zaczyna się odwadniać, bo suche powietrze zasysa z niej wilgoć.

Toników należny używać nawet przed nałożeniem maseczki. Wilgotna skóra jest 10 razy bardziej przepuszczalna niż sucha skóra, a co za tym idzie, lepiej wchłania substancje aktywne.

Błędy w pielęgnacji twarzy:

Błędy w pielęgnacji twarzy: trening w makijażu

Lepiej w ogóle nie ćwiczyć, niż ćwiczyć w makijażu. Na serio, dwie minuty nikogo nie zbawią, a skóra będzie w lepszej kondycji. Dlaczego? Brud, makijaż i pot zatykają pory, a co za tym idzie, prowadzą do problemów skórnych.

Na serio, szukacie przyczyny, ale czasem po prostu to makijaż w trakcie ćwiczeń jest powodem wszystkich skórnych nieszczęść.

Błędy w pielęgnacji twarzy: poprawna kolejność

Zasada prosta jak drut, a często niezrozumiała. Najpierw produkty o lżejszej konsystencji potem kremowe  -bez względu na to, jakie są ich aktywne składniki. Ta sama zasada co w ubieraniu na cebulkę. Najpierw bawełniana koszulka, potem sweter a na koniec kurtka.

Błędy w pielęgnacji twarzy:

Błędy w pielęgnacji twarzy: Brudna poduszka, brudny ręcznik, brudne pędzle

Tak, tak — to ma większe znaczenie, niż myślicie. Regularne mycie i dezynfekowania pędzli, codzienna wymiana ręcznika do twarzy (ewentualnie osuszanie papierem) to powinien być nawyk.

Poszewki należy wymieniać co najmniej raz w tygodniu lub częściej, zwłaszcza w przypadku skóry skłonnej do wyprysków i trądziku. Poza tym, na poszewce gromadzą się resztki substancji odżywczych, kremów, odżywek, olejków, które z biegiem czasu mogą zatykać pory na twarzy.

Jeśli spodobał się Wam mój tekst i chcecie być na bieżąco z kosmetykami, których używam i które polecam, koniecznie polubcie mój profil na INSTAGRAMIE

Błędy w pielęgnacji twarzy:

Dołącz do dyskusji

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.