retinol jak stosować

Jak stosować retinol – stężenie, częstotliwość, z czym łączyć?

Posted on 24 stycznia, 2021

Retinol to jeden z najlepiej przebadanych,  najskuteczniejszych składników aktywnych funkcjonujących na rynku kosmetycznym. Jego dobroczynne działanie na skórę jest niezaprzeczalne, ale jak wybrać najlepszą formułę, stężenie? Jak stosować, żeby uniknąć mocnego podrażnienia skóry?

Co to jest retinol?

Retinol jest formą witaminy A, a w zasadzie jedną z wielu pochodnych witaminy A. Istnieje wiele jej form: m.in palmitynian retinylu, retinol, retinaldehyd, retinal, tretynoina.

Retinoidy o dużej mocy, czyli te na receptę zawierają kwas retinowy, natomiast retinol kosmetyczny (robocza nazwa) jest prekursorem kwasu retinowego i musi przejść dwa etapy konwertowania, zanim stanie się kwasem retinowym. Słabsze retinoidy kosmetyczne mają jeszcze dłużą drogę, ale to nie znaczy, że nie działają. To tak w skrócie, na mój zdrowy rozum, bo nie jestem ekspertem.

Bez dwóch zdań, wersja na receptę jest doskonała w niwelowaniu zmarszczek i trądziku, ale jej używanie wiąże się ze sporym ryzykiem, podrażnieniami, stanami zapalnymi, infekcjami. Nie ukrywam, używam, ale w tej chwili już tylko zimą, przez parę tygodni jako kurację.

Na szczęście dobre efekty można mieć też z kosmetycznym retinolem, ale po prostu przebiega to mniej spektakularnie i trwa dłużej. Jeżeli chcecie stosować retinoidy na receptę to nie ze mną. W tym tekście chodzi o pochodne oferowane przez przemysł kosmetyczny.

Oto krótki przewodnik po tym jak stosować retinol i nie zrobić sobie krzywdy.

Jak stosować retinol

Retinol  i retinoidy –  jak działają na skórę?

Badania wykazały, że retinoidy (nakładane na skórę) mogą stymulować produkcję kolagenu i zmniejszać jego rozpad. Retinol działa neutralizująco na wolne rodniki i przyspiesza odnowę komórkową.

Przyspieszając odnowę skóry, może zmniejszyć widoczność już istniejących zmarszczek i opóźnia powstawania kolejnych. Poza tym, pomaga odblokować pory, złuszcza i wygładza skórę, zmniejsza widoczność pigmentacji, poprawia nawilżenie skóry, leczy trądzik.

Czytaj też: Serum z retinolem/retinoidami – kosmetyki The Ordinary

Retinol – dla jakiego rodzaju skóry?

Dla wszystkich, chociaż wrażliwcy powinni robić to ostrożnie, rzadziej i mniejsze stężenia. Nie zaleca się stosowania retinolu bezpośrednio i kilka dni po zabiegach laserowych, po złuszczaniu gabinetowym i na skórę przed i po opalaniu. Kobiety w ciąży nie mogą stosować preparatów z tym składnikiem.

jak stosować retinol

W jakim wieku wprowadzić retinol?

W sieci znajdziecie zalecenia, że po 30, ale jest to także sposób na trądzik, więc ta granica wiekowa jest płynna. Ja wyznaję zasadę, że według potrzeb. Nie ma ograniczeń wiekowych, no ale oczywiście nie mówimy tu o dzieciach…

Jak stosować retinol. Który preparat  z retinolem wybrać?

W tym tekście nie doradzę konkretnej marki, bo nie o to chodzi. Na moim Instagramie, w innych tekstach macie przykłady kosmetyków, które polecam, wkrótce zrobię wpis o kolejnych.

Bez względu na rodzaj skóry zacznijcie od najmniejszych stężeń i łagodniejszych retinoidów, takich jak palmitynian retinylu, hydroxypinacolone retinoate, retinal.

Przy okazji dodam, bo dostaję wiele pytań, nie można porównywać stężeń różnych pochodnych retinolu.  I tak na przykład 2% wersji granactive to nie jest to samo co 2% czystego retinolu. Ktoś kto zbudował tolerancję na wersji granactive 2% (hydroxypinacolone retinoate) nie powinien przeskakiwać na możliwe najwyższe stężenie retinolu (retinol).

Nie martwcie się na zapas, że jakiś preparat jest za słaby. Otóż niezależnie od tego, którą formę wybierzecie, możecie być pewne, że wszystkie są skuteczne na dłuższą metę. Spore grono dermatologów twierdzi, że długoterminowe efekty przeciwstarzeniowe z retinoidem o niskiej sile są porównywalne z efektami osiąganymi retinoidami o średniej sile. Dotarłam do opisów takich badań gdzieś w internecie i tej wiedzy się trzymam.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez PerfectBasic | blog urodowy (@perfect_basic)

Jak stosować retinol –  najważniejsze to sucha skóra!

O tym już pisałam na moim Instagramie, zachęcam do obserwowania, tam jestem częściej i chętnie odpowiadam na pytania.

Aplikujcie niewielką ilość (ziarnko grochu) na całkowicie suchej skórze. To bardzo istotne! Sucha skóra jest kluczowa. Dlaczego? Wilgotne środowisko zakłóca wchłanianie retinolu, co może powodować podrażnienie. Specjaliści radzą zacząć aplikację od czoła, na którym skóra jest najmniej wrażliwa, a następnie przejść do nosa, policzków i brody.

Ja myję twarz, aplikuję serum Buffet, po upływie minimum 30 minut nakładam retinol. W tym dniu już nic nie nawilżam, nie nakładam warstw esencji. Moje preparaty z reguły mają treściwą bazę, nie mam więc potrzeby zabezpieczania skóry, ale jeśli macie bardzo wrażliwą cerę możecie po serum nałożyć na twarz lekki krem i dopiero na to, po jakimś czasie retinol. To sposób na tak zwany sandwich. Podobno działa, ale ja tej metody nie stosuję.

Jak stosować retinol krok po kroku

  1. Umyjcie twarz, nałóżcie krem pod oczy i w okolice ust — na początku warto zabezpieczyć wrażliwe rejony.
  2. Poczekajcie, aż skóra całkowicie wyschnie, u mnie to minimum 30 minut.
  3. Nakładajcie, zaczynając od czoła, przechodząc na nos, policzki, brodę i dekolt.
  4. Przed snem możecie nałożyć formułę wspomagającą odbudowę warstwy ochronnej, krem z ceramidami lub łagodny olejek lipidowy. Unikajcie formuł, w których są olejki eteryczne.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez PerfectBasic | blog urodowy (@perfect_basic)

Jak stosować retinol. Z czym łączyć i na co uważać?

Na początek nie ma co kombinować. Lepiej nie łączyć retinolu z innymi potencjalnie drażniącymi składnikami, takimi jak witamina C, alfa lub beta hydroksykwasy, nadtlenki benzoilu.

Poza tym żadnych wyciągów ziołowych, które mogą być fajne, ale nie po retinolu, żadnego serum z olejkiem herbacianym, lawendowym, mentolowym, cytrusowym czy innym, który zrobi skórze więcej złego niż dobrego. Na serio ta znienawidzona parafina jest lepsza dla skóry niż te wszystkie naturalne, drażniące olejki eteryczne. Czytajcie składy!

Wspomnę tylko, że nie wolno łączyć retinolu z kwasami, ale nie dlatego, że one się wzajemnie wykluczają, ale po to, żeby chronić skórę przed podrażnianiem. Badanie z 2015 r. Sugeruje, że retinoidy i alfa-hydroksykwasy dają efekt synergistyczny, gdy są stosowane razem. Ja po wielu latach stosowania retinolu często tak robię, ale nigdy w pierwszej fazie sezonu. Tym, które dopiero zaczynają stosowanie retinolu, w ogóle nie polecam.

Witaminę C możecie wprowadzić po okresie dostosowawczym i stosować w systemie retinol wieczorem, witamina C rano lub w te dni, kiedy nie stosujecie retinolu.

Lubię łączyć retinol z peptydami i niacynamidem. Używajcie bardzo delikatnej formuły myjącej (np fizjologiczny żel micelarny Eris), skupcie się na preparatach z ceramidami, lipidami, dbajcie o warstwę ochronną skóry. Poza tym, zawsze, zawsze przy kuracji trzeba nakładać filtr przeciwsłoneczny.

jak stosować retinol

Jak często stosować preparaty z retinolem?

Dostosowanie skóry do retinolu zajmuje kilka tygodni, więc najbezpieczniej będzie stopniowo zwiększać częstotliwość stosowania. Na początku tylko jedną noc w tygodniu przez tydzień. Jeśli nie ma pieczenia, podrażnienia można zwiększyć do dwóch razy w tygodniu przez dwa tygodnie, potem trzy noce w tygodniu przez trzy tygodnie, a następnie co drugą noc.

Nie stosuję retinolu codziennie, z reguły zatrzymuję się na 3 razach w tygodniu, dla mnie to optymalna ilość, nie tyle ze względu na podrażnienie, co na rodzaj pracy. Sporo testuję, wprowadzam nowe kosmetyki i nowe substancje, więc muszę mieć miejsce i czas, żeby je nakładać.

Tutaj nie ma akademickiej rozpiski, sztywnego planu. Obserwujcie własną skórę i dostosujcie częstotliwość stosowania do siebie i wrażliwości skóry. Najważniejsza jest regularność, choćby dwa razy w tygodniu, ale konsekwentnie przez cały sezon.

Łuszczenie i podrażnienie po retinolu – jak zaradzić?

Niestety, większość kobiet całkowicie zarzuca używanie retinolu ze względu na efekty uboczne. Owszem, na początku troszkę niedogodności wystąpi, ale jeśli zastosujecie się do opisanych wyżej zasad, nie powinno być źle.

Każda skóra w mniejszym lub większym stopniu ma tak zwaną „reakcję retinoidową”, która powoduje wysuszenie, pieczenie, złuszczanie i zaczerwienienie przez około dwa do sześciu tygodni po rozpoczęciu aplikacji. Proces ten polega na złuszczaniu warstwy rogowej naskórka (górna warstwa), ale z czasem skóra właściwa (głębsza warstwa) staje się grubsza i bardziej odporna. Po okresie dostosowawczym podrażnienie znika, ale to nie znaczy, że na zawsze. Jeśli przerwiecie kurację, znowu trzeba będzie skórę przyzwyczaić. Może to przebiegać łagodniej niż za pierwszym razem, ale nie musi.

Jeżeli pojawią się bolące zmiany, gule, duży wysyp, bądźcie ostrożne! To nie jest dobry znak i świadczy o błędach w stosowaniu retinoidów, zaniedbaniu w utrzymaniu warstwy ochronnej, barku ukojenie. Trzeba zmniejszyć częstotliwość ich stosowania, czasem w ogóle odstawić i wprowadzić kosmetyki naprawcze.

Kiedy spodziewać się wyników stosowania retinolu?

Powtarzam jak mantrę. Pielęgnacja to konkurencja długodystansowa, pielęgnacja to konkurencja długodystansowa, pielęgnacja to konkurencja długodystansowa…

Jak w przypadku każdego produktu do pielęgnacji kluczem do uzyskania rezultatów jest konsekwencja i mądre ułożenie całej kuracji. Retinol nie przyniesie widocznych rezultatów szybko, więc cierpliwość jest niezbędna. Poza tym ważny jest całokształt. Filtry i mądry dobór pozostałych kosmetyków.

21 komentarzy

  • Bi 30 września, 2019 at 15:56

    Zastanawiam się, czy tak jak ostatniej zimy stosować retinol z TO, czy wypróbować serum z The Inkey List. Jednak przed kupnem tego ostatniego powstrzymują mnie 2 opinie z cultbeaty:

    That’s a really good serum!
    However, the percentage stated is slightly misleading. You see, here they have 1% retistar complex. Which delivers 0.05% of pure retinol.
    On the other hand, 0.5% of granactive retinoid converts to 0.05% of pure active once in the skin. So the total concentration is not very high.

    The product says 1% stable retinol which would obviously make the consumer think it’s 1% retinol. However it actually contains 1% retiSTAR which actually delivers only 0.05% pure retinol. There’s nothing wrong with the product it’s self, it feels nice on the skin, however the fact that the brand is not transparent about the ingredients and percentage/concentration of the retinol has sadly put me off the brand.

    Wiesz może coś na ten temat? Sezon na retinol się zaczyna, a ja wciąż nie wiem, co wybrać:(

    Chciałabym jeszcze poprosić o radę. Jako posiadaczka bardzo suchej skóry, skuszona określeniami “geniusz nawilżania”, kupiłam z NIOD MMHC i do pary HV. Chyba nie umiem korzystać z możliwości tych kosmetyków, bo pierwsze próby są bardzo rozczarowujące. MMHC nakładam na buffet z miedzią, potem HV. Na to koniecznie muszę nałożyć krem nawilżający, a i tak po kilku godzinach odczuwam nieprzyjemne ściągnięcie. Kombinuję, dokładając serum z aminokwasami z TO albo jakiś olejek, ale nie udało mi się uzyskać nawilżenia utrzymującego się dłużej niż kilka godzin, a to zdecydowanie za mało, gdy wychodzę do pracy (rzecz jasna nakładam makijaż). Oczywiście mogłabym porzucić NIOD i wrócić do poprzednio stosowanych schematów, ale po pierwsze chciałabym wiedzieć, co robię nie tak, po drugie liczyłam na to, że dzięki MMHC łatwiej mi będzie nawilżać skórę po retinolu, a po trzecie to nie są kosmetyki za kilkanaście złotych, żeby je po prostu odstawić. Przepraszam za przydługi komentarz, będę wdzięczna za podpowiedzi.

    Reply
    • Monika 2 października, 2019 at 15:27

      Może być tak, że T krem nawilżający nie działa za dobrze, to znaczy nie odbudowywuje naruszonej warstwy ochronnej. Cholesterol, ceramidy, tego szukaj w kremie. Gdzieś ta wilgoć ucieka, alb źle reagujesz na kwasy HA, to też się może zdarzyć, wtedy musisz szukać nawilżenia w innych składnikach, może metoda warstw toniku, lekkie esencje z fermentami, gliceryna, niacynamid. Musisz szukać, ostatnio dziewczyny, które nie przepadają za kwasem HA bardzo chwalą nową mgiełkę LRP Toleraine ultra8.

      Reply
  • Anna 25 października, 2019 at 08:27

    Chciałabym zacząć świadomą pielęgnację skóry twarzy. Od dwóch dni zaczytuję się w Pani postach i widzę jak wiele błędów popełniałam…
    Mam 23 lata, cerę raczej tłustą ze skłonnościami do niedoskonałości.
    Regularnie stosuje olejek z pestek malin (rano i wieczorem) ale na olejek nie używałam żadnego kremu, teraz wiem że muszę to zmienić. 🙂
    Chciałabym włączyć do pielęgnacji oczywiście tonik (którego nie używałam do tej pory), krem nawilżający i produkt z retinolem.

    Czy prawidłowa będzie codzienna wieczorna pielęgnacja:
    1. Płyn micelarny
    2. Żel myjący
    3. Tonik (woda różana z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego lub tonik z kwasami)
    4. Produkt z retinolem (co 2-4ty dzien)
    5. Olejek z pestek malin
    6. Krem nawilżający?

    I poranna:
    1. Żel myjący
    2. Tonik
    3. Olejek z pestek malin
    4. Krem spf

    Czy łączenie toniku z kwasami i produktu z retinolem jest rozsądne?

    Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. 🙂
    Pozdrawiam!

    Reply
  • Magdaa 25 października, 2019 at 15:22

    Witam,
    Posiadam retinol 1% z the ordinary oraz niacynamid +cynk. Czy mogę stosować je razem np najpierw niacynamid A po pół godziny na niego retinol czy raczej stosowac rano/wieczór.

    Reply
  • Marzena 26 stycznia, 2020 at 02:51

    Nigdzie nie mogę znaleźć informacji na temat łączenia zabiegu profhilo (kwas hialuronowy) z tretinoin. Proszę o pomoc, przestałam na wszelki wypadek stosować tretinoin tydzień przed zabiegiem, kiedy mogę wrócić do jego stosowania po zabiegu? Czy one w ogóle jakoś ze sobą reagują. Chodzi mi również o to żeby nie zniwelować efektu zabiegu który jest bardzo kosztowny.

    Reply
  • MM 6 lutego, 2020 at 20:55

    Dzień dobry,
    Wczoraj znalazłam Pani bloga i od tej pory nie mogę się od niego oderwać 🙂 Ma Pani ogromną wiedzę na temat kosmetyków i wspaniałe, że sie Pani nią dzieli z innymi. Chce zacząć stosować retinol, peptydy, kwas i antyoksydanty. Czy właściwe będzie stosowanie rano jednego dnia kwasu i wit. C a wieczorem retinol np 2 dni w tyg a w pozostałe dni peptydy?
    Dziękuje za bloga 🙂

    Reply
    • Monika 13 lutego, 2020 at 10:48

      Peptydy pod retinol, z przerwą 30 minut, witamina C tak, w inne dni, ale na początku przygody z retinolem ostrożnie.

      Reply
  • Agnieszka 1 kwietnia, 2020 at 20:21

    Witam, bardzo proszę o poradę. Od kilku tygodni stosuję tonik i krem z PIXI – wersja fioletowa, czyli Retinol z Jaśminem. Obecnie chciałabym tę kurację “podkręcić” w ten sposób, że po ww. Toniku zastosowałabym serum z The Ordinary – Retinol 1% in Squalane, a następnie nałożyłabym ten krem z Pixi Retinol z Jaśminem.

    Reply
    • Monika 2 kwietnia, 2020 at 10:53

      A stosowałaś już retinol, bo ten w toniku to raczej nie za bardzo działa? 1% to jest bardzo dużo i na początek jednak radzę zacząć od Granactive 2% lub od zwykłego 0,2 % a nie od najsilniejszego. Przecież retinol wprowadza się stopniowo, a poza tym nie warstwo.

      Reply
      • AGNIESZKA 2 kwietnia, 2020 at 15:31

        Czyli nie powinnam kilku kosmetyków z retinolem stosować?

        Reply
        • Monika 15 kwietnia, 2020 at 13:09

          Nie ma sensu.

          Reply
  • mK 4 maja, 2020 at 19:07

    Uwielbiam Twojego bloga i wszystkie szczere i bezpośrednie opinie i porady!

    Widzialam ze z sesdermy polecasz serie z kwasem ferulowym. Czy miałaś okazje również stosować sesderme retises?

    Obecnie stosuje avene z 0,1 retinalu i myslalam nad przejście na sesderme lub estee perfectionist pro. Stwierdzilam ze warto zapytać jaka masz opinie na temat tego produktu.

    Reply
    • Monika 5 maja, 2020 at 09:32

      Retises tak sobie, na pewno Estee lepsze.

      Reply
    • Paulina 17 listopada, 2020 at 19:49

      Witam …Bardzo proszę o pomoc …
      Na noc używam retinolu 1% the ordinary później krem bielenda olejek kameliowy

      Rano hipoalergiczny mleczko do mycia twarzy,mgiełka różana, kwas hial i b5 w żelu od The ordinary.

      Chce zakupić wit C 12 % od The ordinary i resveratrol + felur …I stosować rano po umyciu twarzy i na to krem.

      Równocześnie nie chce rezygnować z używania kwasu hialuronowego rano i nie mam zielonego pojęcia jak to połączyć ,w jakich odstępach czasowych ,co na co położyć bądź z czym połączyć…..
      Wit c lubi być kładziona na odpowiednie ph i bez wilgoci …natomiast kwas hial lubi być użyty na mgielke bądź tonik i wilgotna twarz ….bardzo proszę o pomoc piniewaz bez odpowiedniej wiedzy nie zakupie tych produktów choć bardzo bym chciała.dziękuję z góry.

      Reply
  • Ela 9 września, 2020 at 11:30

    Dzień dobry. Mam pytanie, dostałam w prezencie serum i krem z retinolem z sesdermy. Nigdy nie używałam kosmetyków z retinolem. Nie wiem jak używać, pojedynczo czy połączć np. serum z kremem.

    Reply
  • Anna 12 października, 2020 at 08:14

    Proszę o pomoc jak stosować retinol 0,5% i niacynamid 5%? Czy niacynamid i retinol mogę stosować w jednym zabiegu pielęgnacyjnym wieczorem? I w jakiej kolejności?

    Reply
  • DorotA 18 października, 2020 at 17:00

    Jestem pod wrażeniem pani bloga i wiedzy. Mam 45 lat, zmarszczki i duże blizny po trądziku. Zaczynam stosować kuracje retinolem. Rano wit. C i na nią olejek z dzikiej róży. Wieczorem kwas hialuronowy, masaż dermo rollerem, retinol. Czy na retinol moge coś położyć? A co z oczami? Moge te specyfiki kłaść rownież pod oczy? Pozdrawiam serdecznie Aga

    Reply
  • Adrianna 26 kwietnia, 2021 at 14:37

    Dzień dobry,
    Czy mogę stosować naprzemiennie u wprowadzając stopniowo retinol 0,5 z niacynamidem 10?

    Reply
    • Monika 17 maja, 2021 at 15:22

      Możesz nawet łączyć, natomiast 10% to za duzo, najlepszy niacy do 5% moim zdaniem…

      Reply
  • Monika 31 października, 2021 at 16:42

    Witam. Napisałaś, że po zbudowaniu tolerancji na Granative Retinoid 2% nie powinnyśmy przechodzić na Retinol 1%. Dlaczego ? Ja miałam zamówić obydwa i po pewnym czasie przejść z Granative na Retinol i teraz waham się. Czy w takim razie można przejść z Granative 2% na 5%, a może od razu zacząć od mocniejszego ? Chciałam wzmocnić efekt jak skóra przyzwyczai się do słabszej wersji. Czy jednak nie robić tego ? Bardzo proszę o odpowiedź i pozdrawiam, Monika.

    Reply
    • Monika 12 listopada, 2021 at 12:23

      Granactive 2% to jest bardzo małe stężenie, natomiast 1% czystego retinolu to jest kiler, po prostu za mocny.

      Reply

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.