Dobry filtr do twarzy chroni skórę przed promieniowaniem, minimalizując ryzyko przebarwień, oparzeń i raka skóry.
Nadmierna ekspozycja na oba może prowadzić do raka skóry to wiemy wszyscy, ale badania wykazały także, że ekspozycja na słońce jest odpowiedzialna za 80 do 90 procent widocznych oznak starzenia się skóry. Wolne rodniki wywołane promieniowaniem UV wywołują zmiany zapalne, alergie i uszkodzenia kolagenu. W świetle tych danych nie ma wątpliwości, że filtr przeciwsłoneczny to najlepszy krem przeciwzmarszczkowy.
Dobry filtr do twarzy. Szerokie spektrum ochrony
Docierające do nas światło słoneczne składa się z dwóch rodzajów szkodliwych promieni: długofalowego ultrafioletu A (UVA) i krótkofalowego ultrafioletu B (UVB).
- Promienie UVB są krótsze i nie mogą przenikać przez szkło, ale powodują oparzenia słoneczne.
- Promienie UVA mogą przenikać przez szkło, są bardziej podstępne, wnikają głębiej w skórę i odgrywają większą rolę w przedwczesnych zmianach starzenia się skóry, w tym w tworzeniu się zmarszczek.
Najlepszy filtr przeciwsłoneczny to taki, który ma zdolność blokowania zarówno promieni UVA, jak i UVB. Filtry nowej generacji zapewniają także ochronę przed światłem niebieskim emitowanym przez ekrany komputerów, smartfonów i telewizorów (HEV) oraz przed światłem podczerwonym (IR).
Dobry filtr do twarzy – co to jest SPF?
SPF (Sun Protection Factor) to współczynnik ochrony przeciwsłonecznej, mierzący ile energii słonecznej potrzeba do spowodowania oparzeń słonecznych podczas noszenia kremu przeciwsłonecznego w porównaniu z niechronioną skórą.
Pamiętajcie: żaden krem przeciwsłoneczny nie jest w 100% skuteczny w zapobieganiu oparzeniom i uszkodzeniom skóry. SPF 30 blokuje 97% promieni UVB, SPF 50 blokuje 98% promieni UVB.
SPF 30 teoretycznie oznacza, że spalenie zajmie 30 razy więcej czasu niż bez ochrony. Jeśli skóra normalnie poparzyłaby się po 10 minutach przebywania na słońcu, nałożenie filtra przeciwsłonecznego SPF 30 pozwala przebywać na słońcu bez oparzenia przez około 300 minut. Nie należy tego traktować dosłownie, czas zależy od rodzaju skóry, intensywności światła słonecznego i od ilości użytego kremu.
Dobry filtr do twarzy, chemiczny czy fizyczny ?
Dostępne są dwa rodzaje filtrów przeciwsłonecznych: fizyczne i chemiczne.
- Fizyczne filtry przeciwsłoneczne osiągają SPF dzięki fizycznej ochronie (barierze), jaką jest dwutlenek tytanu i tlenek cynku. Tworzą barierę na skórze, która odbija lub filtruje promienie UVA i UVB.
- Chemiczne filtry przeciwsłoneczne to i aktywne składniki przeciwsłoneczne, które nie są cynkiem ani tytanem. Chronią przed promieniami UV, pochłaniając je za pomocą składników chemicznych i zamieniając w ciepło.
Fizyczne filtry przeciwsłoneczne są często oznakowane jako „naturalne”, ale to nie do końca prawda, bo większość musi być przetwarzana za pomocą syntetycznych chemikaliów, choćby po to, żeby dały się rozprowadzić na skórze.
Czy dobry filtr do twarzy może być wydajny?
Nie ma czegoś takiego jak wydajny filtr przeciwsłoneczny. Cieniutka warstwa to najczęściej popełniany błąd. Użycie połowy wymaganej ilości filtra SPF 30 daje zaledwie 5,5 SPF. Odpowiednia ilość to około 1,2 ml na twarz i szyję.
Poza tym niezależnie od karnacji czy stopnia opalenizny trzeba nakładać odpowiednią ilość kremu przeciwsłonecznego. Wskaźniki przeżywalności raka skóry są niższe w populacjach innych niż białe, co wynika także z przeświadczenia, że ciemniejsze odcienie skóry nie wymagają ochrony przeciwsłonecznej.
Dobra wiadomość jest taka, że dzisiejsze filtry są lekkie i przyjemnie w użytkowaniu. Jednak bądźcie ostrożne, afera z filtrem pewnej koreańskiej marki utwierdziła mnie w przekonaniu, że podczas dużego nasłonecznienia najlepsze są atestowane dermokosmetyki.
Poniżej 6 pewniaków gotowych na nadchodzący sezon letni. To sprawdzone dermokosmetyki chroniące skórę w przypadku długiej ekspozycji na słońce. Wszystkie kupicie w Super-Pharm. Ceny w drogerii online są bardzo atrakcyjne, a z kartą LifeStyle możecie liczyć na dodatkowe rabaty.
Pharmaceris A Medic Protection SPF100+
Zawiera połączenie szerokopasmowych filtrów anty-UVA/UVB/HEV/IR. Polecany dla skóry delikatnej, wrażliwej, a także dla grup podwyższonego ryzyka powstawania zmian skórnych. Jest lekki, nieźle się wchłania, zostawia tłustą warstewkę, ale nie daje uczucia zaklejenia czy obciążenia skóry. Świetnie sprawdza się miejscowo, na znamiona czy grzbiety rąk.
Eau Thermale Avène Sunsimed
Sunsimed to wyrób medyczny klasy I czyli pewniak nad pewniaki dla skóry nadwrażliwej na słońce. Jest dosyć lekki, na mojej mieszanej cerze dobrze się wchłania, nie daje uczucia oblepienia. Bardzo go lubię, ufam i z pewnością wezmę go na ostre, afrykańskie słońce.
Bella Aurora SPF50+
Krem z szerokim spektrum filtrów przeciwsłonecznych UVA, UVB i IR. Chroni skórę podczas ekspozycji na słońce, jednocześnie obniżając jej temperaturę i zmniejszając stany zapalne.
Ma płynną konsystencję, która szybko się wchłania z transparentnym, suchym wykończenie Na mieszanej skórze daje ładne, lekko matowe wykończenie. Trzeba jednak uważać, bo migruje do oczu i potrafi podszczypać.
SVR Sebiaclear Creme SPF50
Wielozadaniowy krem ochronny dla skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej, zapewniający bardzo wysoką ochronę przeciwsłoneczną. Zawiera dwa bardzo silne dermatologiczne składniki aktywne redukujące niedoskonałości skóry: Gluconolakton, która ma działanie przeciwzapalne i wyjątkowe właściwości złuszczające. Ma postać emulsji, która łatwo się rozprowadza i szybko wchłania.
Bioderma Photoderm Spot – Age SPF50+
Spot-Age to bardzo wysoka ochrona przeciwsłoneczna skóry z przebarwieniami i po zabiegach laserowych. Formuła z szerokim spektrum filtrów oraz kompleksem BioProtectionTM chronią przed negatywnymi skutkami działania promieniowania UV. Zawartość witaminy E i C działa jak tarcza antyoksydacyjna, zapobiega zmianom zapalnym i regeneruje skórę. Ma bardzo lekką konsystencję, wchłania się zostawia delikatny glow.
Iwostin Solecrin SPF50+
Solecrin SPF50+ zawiera kompleks filtrów mineralnych i organicznych, zapobiega podrażnieniom oraz powstawaniu zmian barwnikowych. Dodatkowo Antileukine 6® – (filtr immunologiczny) zapobiega uszkodzeniom skóry wywołanymi UV, chroni barierę wodnolipidową skóry i hamuje reakcje stanu zapalnego. Jeśli chodzi o komfort stosowania trochę się lepi, ale daje przyjemne uczucie nawilżenia i łagodzenia.
Tekst powstał we współpracy z siecią aptek i drogerii Super-Pharm
9 komentarzy
Cześć. Co sądzisz o składzie kremu Neutrea Bio-Tech, UV Protection SPF 50+ PA ++++?
Ja nie analizuję składów
Bardzo chętnie przetestuję Avene, nie znałam go do dziś. Serdeczne dzięki za wpis ! 🙂
Dzień dobry
Jaki filtr najlepiej nadaje się pod makijaż? Mam ten Avene i po nałożeniu ilości zalecanej przez producenta…. Eh nie da się na tym zrobić makijażu xd
Pozdrawiam!
To nie są filtry pod makijaż…
Poszukaj filtrów miejskich, lekkich, np Eucerin, Estee Lauder, japońskie Allie
Wolę spf już z kolorem, żeby rano nałożyć tylko jedną warstwę i mieć z głowy, niestety kolory tintow spf są przeważnie ciemne i pomarańczowe, ale co roku testuje coś nowego.
Jak zawsze, baaaardzo dziękuję za merytoryczny materiał. Jednego tylko bardzo żałuję, że nie miałam dostępu do tej wiedzy 20 lat temu, bo przebarwienia i plamy są już u mnie nieodwracalne.
Oczywiście skorzystam z proponowanych produktów.
Serdeczności!
Marzena
Zastanawia mnie dlaczego avene sunsimed nigdzie nie podaje wartości swojego spf. Orientujesz się może jakie one są?