Dlaczego perfumy pachną inaczej - może to reformulacja?

Dlaczego perfumy pachną inaczej – może to reformulacja?

Posted on 18 kwietnia, 2021

Ileż razy usłyszałam, że perfumy kupione online pachną inaczej, są rozwodnione, że w Sephorze i w Douglasie lepsze i trwalsze. Rzeczywiście, zapach, o którym czytałyście lub który znałyście kiedyś, obecnie może nie być już tym samym, jednocześnie nie będąc podróbką.

Czytacie recenzje, kupujecie w znanej perfumerii internetowej i okazuje się, że rzeczywistość nijak ma się do opisów. To na pewno podróba, gorsza wersja, od teraz tylko Douglas i Sephora. Pewnie nie obalę mitów o tańszych liniach do internetu, ale to urban legends, bzdura na resorach. Cóż to zatem jest? Otóż REFORMULACJA.

Zapach składa się ze składników nazywanych nutami. Reformulacja to podmiana lub użycie ich syntetycznych zamienników. Niewielka różnica w formule może sprawić, że zapach będzie rozpoznawalny, ale nieco inny. Rzadziej lepszy, częściej gorszy. Oczywiście, mogłyście trafić na podróbkę lub zepsuty egzemplarz, tego nie wykluczam, ale zmiana składu to powszechna praktyka w przemyśle perfumeryjnym.

Dlaczego tak się dzieje? Po co producenci zmieniają zapachy? Powodów jest kilka.

Dlaczego perfumy pachną inaczej

Dlaczego perfumy pachną inaczej? Optymalizacja kosztów

Niestety to bardzo powszechne podejście. Koncerny przejmują niezależne marki i  natychmiast obniżają koszty produkcji. Droga nuta zostaje zastąpiona tańszym zamiennikiem. Czasem nic nie zmieniają, ale kompozycja zostaje nieco rozwodniona, to też obniża koszty.

Przykład? Marki niegdyś niszowe, z których zostało tylko nazwisko (mam wymieniać?). Koncern gra na otoczce luksusu i wyjątkowości, a kompozycje są coraz bardziej przeciętne.

Dlaczego perfumy pachną inaczej

Dlaczego perfumy pachną inaczej? Wszystko się zmienia…

Nie zawsze chodzi o kasę. Czasem powodem przeformułowania jest brak naturalnych komponentów. Dobre substytuty są bardzo do nich podobne, ale nie w 100% takie same. Materiały zmieniają się, metody przetwarzania ewoluują. Uprawa z jednego sezonu może pachnieć inaczej niż z poprzedniego, plon z jednej części świata może pachnieć inaczej niż ta sama roślina uprawiana gdzie indziej.

Zdarza się też, że firmy chcą unowocześnić swoje kompozycje. Drobne poprawki w oryginalnej formule mogą sprawić, że zapach dotrze do młodszego odbiorcy. Doskonałym przykładem są tu reformulacje zapachów Chanel.

Dlaczego perfumy pachną inaczej

Dlaczego perfumy pachną inaczej. Regulacje prawne…

Międzynarodowe Stowarzyszenie Substancji Zapachowych (IFRA) reguluje materiały używane do produkcji perfum i może zmusić firmy do zmiany składu, jeśli zawierają one określone składniki. Lista zakazanych substancji jest długa i stale rośnie. Wiele z nich to naturalne nuty pochodzenia zwierzęcego, które zostały zastąpione syntetycznymi składnikami. Na liście znajdują się też potencjalne alergeny, których użycie w komercyjnych zapachach jest zabronione lub ograniczone.

Dlaczego perfumy pachną inaczej

Dlaczego perfumy pachną inaczej? Rocznik też ma znaczenie!

No i uwaga, jest też różnica w partiach zapachowych. Zapach, który jest tworzony w tej konkretnej partii, nigdy nie będzie w 100% taki sam jak z kolejnej. Jak to sprawdzić? Porównując kod partii (batch code) na butelce.

Pamiętajcie, zapachy też dojrzewają. Resztki z poprzedniej butelki nie będą pachnieć tak samo, jak nowy egzemplarz, nawet jeśli formuła w ogóle się nie zmieniła.

Dlaczego perfumy pachną inaczej - może to reformulacja?

2 komentarze

  • Zuza 7 lipca, 2021 at 10:47

    Na jakich stronach poza douglasem i sephora zamawiasz perfumy?

    Reply
    • Monika 9 lipca, 2021 at 15:11

      Zapraszam na mój profil na Insta, tam wszystko pokazuję. Notino, eglamour, Elnino, Flaconi, Pachnidełko…

      Reply

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.