Jak pozbyć się blizn? Moje sposoby na ich zmniejszenie

Jak pozbyć się blizn? Moje sposoby na ich zmniejszenie

Posted on 30 lipca, 2020

Jak pozbyć się blizn? Nie będzie łatwo i nigdy w pełni nie znikną, ale odpowiednią pielęgnacją można znacznie zmniejszyć ich widoczność, spłaszczyć i zdecydowanie rozjaśnić.

Blizna to ślad pozostawiony na skórze po zagojeniu się rany lub urazu. W miejscu uszkodzenia tkanki gromadzą się nowe włókna kolagenowe, zwiększa się dopływ krwi, a blizna staje się czerwona, wypukła i grudkowata. Z czasem ukrwienie się zmniejsza, a część kolagenu ulega rozpadowi. Blizna stopniowo staje się gładsza, bardziej miękka i jaśniejsza.

Faza „przebudowy” może potrwać do dwóch lat, ale niestety, powrót do idealnego stanu wyjścia jest niemożliwy. Blizna zostanie na zawsze, ale przy pomocy zabiegów i odpowiednio szybko wdrożonej pielęgnacji domowej można znacznie ją zredukować.

Jak pozbyć się blizn?

Dlaczego o tym piszę? Dlatego, że w bliznach mam niezłą wprawę. Kilka lat temu przeszłam operację tarczycy, cięcie było widoczne, a dziś dzięki prawidłowej pielęgnacji (mimo tendencji do bliznowców) mam jedynie blady ślad. Oczywiście, to w dużej mierze zasługa sprawnego operatora, ale ja też włożyłam sporo wysiłku, aby blizna na szyi była niewidoczna. Zaznaczam, że nie robiłam żadnych zabiegów w gabinecie.

Druga blizna pooperacyjna ma kilka miesięcy i jest znacznie rozleglejsza, podobna do tych po cesarskim cięciu. Co prawda w tym przypadku względy estetyczne są nieco mniej istotne, ale walczę i mam nadzieję, że za kilka miesięcy osiągnę efekt podobny do poprzedniego. Tuż po operacji planowałam laseroterapię, ale ze względu na wirusa, musiałam odwołać wizytę. Na razie radzę sobie sama.

Redukcja blizn. Kiedy zacząć pielęgnację?

Jak najwcześniej. W zasadzie tuż po zdjęciu szwów. Pamiętajcie, rana powinna być zawsze czysta i dobrze nawilżona. Wiele osób od razu po zdjęciu szwów stosuje maść na blizny, ale wprowadzenie tego typu maści na wczesnym etapie gojenia to błąd, który może prowadzić do przerostu tkanki.

Mój chirurg zalecił szczotkowanie na mokro i na sucho, silikonowe opatrunki, masaż przy użyciu olejku Bio-Oil i ochronę przed słońcem. Warto też suplementować witaminę C.

Jak pozbyć się blizn?

Jak pozbyć się blizn? Szczotkowanie na sucho i mokro

Zgodnie z zaleceniami lekarza, od razu po zdjęciu szwów zaczęłam delikatnie szczotkować bliznę na mokro, tak żeby nie dopuścić do strupków. Była zaczerwieniona, ale goiła się zaskakująco ładnie. Po kilkunastu dniach wprowadziłam szczotkowanie na sucho. Po co? Szczotkowanie stymuluje krążenie i przepływ krwi, poza tym oczyszcza i uelastycznia blizny.

Szczotkowanie blizn

Jak pozbyć się blizn? Olejek Bio-Oil

Kolejne zalecenie to zmiękczanie skóry olejkiem. Wybrałam Bio-Oil, bo jest lekki i nietłusty. Stanowi połączenie ekstraktów roślinnych i witamin na bazie olejowej. Olejek z nagietka ma właściwości antybakteryjne, które sprzyjają szybkiemu gojeniu i regeneracji skóry, witamina E zapewnia nawilżenie i przeciwutleniacze. Olejek rumiankowy zawarty w Bio-Oil ma właściwości przeciwzapalne, które łagodzą zaczerwienienia.

Jak pozbyć się blizn? Bio Oil na blizny

Produkty Bio-Oil zostały poddane rygorystycznym testom klinicznym i dermatologicznym. Badacze z proDerm Institute for Applied Dermatological Research w Hamburgu w Niemczech przeprowadzili badanie kliniczne (wzięło w nim udział 36 kobiet) dotyczące skuteczności preparatu Bio-Oil na blizny. Badanie trwało 12 tygodni, ale już po 8 tygodniach (57 dniach) 92% badanych zauważyło poprawę swoich blizn. Pamiętajcie, kluczowa jest systematyczność.

Bio Oil na blizny

Bio-Oil – jak stosować na blizny?

Bio-Oil należy nakładać dopiero po zasklepieniu się rany, nigdy nie należy go stosować na uszkodzoną skórę. Masaż wykonujcie kolistymi ruchami, lekko przyciskając palce do blizny. Warto też przetestować terapię uciskową. Kontrolowany i prawidłowo stosowany ucisk hamuje zdolność rozmnażania się komórek naczyń krwionośnych, a co za tym idzie, blokuje jej odżywienie i rozrost.

Młodsze blizny mają większą szansę na poprawę w krótszym czasie, starsze blizny potrzebują więcej czasu, ale także ulegają spłyceniu przy regularnym stosowaniu olejku Bio-Oil.

Bio Oil na blizny

Plastry silikonowe na blizny

Kolejna rzecz to plastry silikonowe, które należy stosować już od zdjęcia szwów. Warstwa silikonu działa jak naturalna bariera, naśladując barierę zdrowej skóry. Może to pomóc zmniejszyć tworzenie się blizn lub spowodować zanik tkanki bliznowatej.

Aby były skuteczne, należy je nakładać na bliznę na 12 godzin dziennie przez co najmniej trzy miesiące. W ogóle ich nie czuć, są elastyczne i oddychające, bez problemu utrzymują się na skórze. Można je zdjąć i użyć ponownie. Kupowalam i droższe i tańsze marki, działają tak samo. Kwestia dobrania rozmiaru (można je ciąć) i odpowiednia aplikacja.

Plastry na blizny

Jak pozbyć się blizn? Opalanie niewskazane!

Opalanie na słońcu a tym bardziej w solarium nie służy skórze, ale istnieje mylne przekonanie, że blizny można zatuszować opalenizną. Wręcz odwrotnie, blada blizna może być bardziej widoczna na opalonej skórze, ponieważ blizny nie opalają się, a słońce może doprowadzić do przebarwień bliznowatych. Ja stosowałam specjalne sztyfty SPF, teraz mam wersję SVR Sun Secure i jestem bardzo zadowolona.

Opalanie a blizny

Jak pozbyć się blizn? Jak długo trwa terapia?

Proces przebudowy blizny trwa nawet kilka lat i polega na jej swoistym modelowaniu. Zobaczycie, z miesiąca na miesiąc będzie coraz lepiej. Chaotycznie ułożone włókna kolagenu z czasem zaczyną przyjmować zorganizowane, równo ułożone wiązki i dostosują się do ruchów i napięcia skóry.

Jeśli domowe sposoby nie przyniosą oczekiwanego skutku możecie  zdecydować się na terapię światłem LED, laseroterapię, peelingi czy lipotransfer. Sposobów jest dużo, jednak najważniejsze jest postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza.

Tekst powstał we współpracy z Bio-Oil
Jak pozbyć się blizn? Moje sposoby na ich zmniejszenie

 

 

Źródło zdjęć – własne i Freestock

No Comments

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.