Bariera ochronna skóry to zewnętrzna warstwa martwych komórek oraz macierz lipidowa (składa się z ceramidów, cholesterolu i kwasów tłuszczowych). Najczęściej jest obrazowana jako mur, w którym komórki to cegły, a macierz to zaprawa.
Działa jak tarcza. Zatrzymuje drobnoustroje, potencjalnie szkodliwe chemikalia, chroni przed czynnikami zewnętrznymi. Odpowiada za utrzymanie nawilżenia, miękkości i jędrności skóry. Niestety jest bardzo delikatna i stosunkowo łatwo ją uszkodzić.
Bariera ochronna skóry – co ją uszkadza?
Integralność bariery skórnej może zostać naruszona z różnych powodów: klimatyzacja, smog, kontakt z silnymi detergentami, ekstremalne czynniki środowiskowe, słabe krążenie krwi, stres, alkohol, brak snu, niektóre leki. Bariera słabnie z wiekiem, poza tym im bielsza lub jaśniejsza skóra, tym delikatniejsza ochrona. Częstym winowajcą jest nadmierne złuszczanie lub za mocny i za szybko wprowadzany retinol.
Skóra najlepiej zachowuje barierę na poziomie 5,5, czyli lekko kwaśną. Każde duże odchylenie, zbyt wysokie lub zbyt niskie pH, zaburza ekosystem skóry i powoduje jej stan zapalny, podrażnienie i odwodnienie.
Skąd mam wiedzieć, że bariera ochronna skóry została naruszona?
Zdrowa bariera skórna oznacza, że skóra jest nawodniona, sprężysta, gładka, bez zaczerwienień i stanów zapalnych. Uszkodzenie bariery ochronnej skóry powoduje powstanie małych, niewidocznych pęknięć w skórze. Przez te pęknięcia wilgoć może łatwo ujść, a czynniki drażniące mogą łatwiej dostać się do środka. Podrażniona skóra może powodować uczucie ściągnięcia, dyskomfort, a nawet ból. Staje się zaczerwieniona i nadreaktywna.
Czasami, aby odtworzyć film hydrolipidowy, odwodniona skóra wytwarza nadmiar sebum: jest to tak zwana reakcja hiperłojotokowa.
Jak odbudować warstwę hydrolipidową skóry?
Odwodnienie i naruszenie bariery ochronnej jest to stan przejściowy i odwracalny. Ważne jest, aby słuchać potrzeb swojej skóry i zrozumieć różnicę między typem skóry a jej stanem.
Unikajcie wszystkiego, co powoduje pieczenie lub uczucie ściągnięcia, wysuszenia lub podrażnienia skóry. Odstawcie peelingi, perfumowane kosmetyki, wszelkie myjki, unikajcie mycia gorącą wodą. Stosujcie SPF i nie nakładajcie mocnego makijażu.
W kosmetykach szukajcie składników nawilżających, kojących i okluzyjnych. Ceramidy, gliceryna, skwalan, witamina E i inne środki lipofilowe działają jak cement i przynoszą skórze ukojenie. Z naruszoną barierą nie ma żartów, nie warto też eksperymentować. Często pytacie mnie co kupić, jak ratować uszkodzoną skórę. Zawsze powtarzam, że najbezpieczniejsze są przebadane dermokosmetyki.
Poniżej przegląd produktów, które kupicie w pobliskim Super-Pharm. Podaję ceny wyjściowe, ale po kliknięciu link zobaczycie aktualną promocję. Warto też pobrać aplikację Super-Pharm. Sprawdźcie, ceny są naprawdę atrakcyjne.
Ciciabio Creme, 62 zł
Krem typu CICA to obowiązkowy zakup przed planowanym złuszczaniem, retinolem, zabiegami w gabinecie. Do wyboru jest mnóstwo tego typu propozycji, ale Ciciabo to jeden z moich ulubieńców. On naprawdę ratuje skórę.
W składzie kwas hialuronowy, resweratol, wąkrotka, miedź i antybakteryjny cynk. Opatentowana w laboratoriach Bioderma substancja Antalgicine™ niweluje chęć drapania i zmniejsza uczucie swędzenia.
Jego działanie polega na wspomaganiu naturalnych procesów odbudowy komórek oraz stymulowanie ich do szybszej regeneracji. Działa szybko i bardzo efektywnie. Warto go kupić razem z retinolem i przed każdym zabiegiem złuszczającym, także laserowym.
Pharmaceris A Corneo-Sensilium, 51,99 zł
Jedyna na rynku formuła zamkniętego w mikrosferach Sukralfatu z antybakteryjnym srebrem koloidalnym. Przeciwdziała rozwojowi bakterii, koi objawy podrażnienia i mikrouszkodzenia.
Jest leciutki i bardzo ładnie się wchłania, z powodzeniem można go stosować na dzień. Nawilża i koi. Jeden z najlepszych polskich kosmetyków tej kategorii. Sprawdza się przy cerze problematycznej.
Aderma Dermlibour Barrier, 46,99 zł
Krem jest bezwonny i łatwy w aplikacji. Wchłania się stosunkowo szybko, ale pozostawia odżywczy, okluzyjny film. Nie obciąża, rzeczywiście dobrze chroni przed ucieczką wody, ale sam mocno nie nawilża. Po zastosowaniu skóra szybko jest ukojona, odzyskuje komfort i elastyczność. Raczej do stosowania na noc w połączeniu z serum nawilżającym.
Bioderma Hydrabio Gel Creme, 73,99 zł
Najlżejszy w zestawieniu uniwersalny supernawilżacz. Wspomaga zatrzymywanie wody, odnawia jej barierę lipidową oraz przywraca naturalne zdolności nawadniania. Ma leciutką, żelową konsystencją, natychmiast nawilża i przynosi ukojenie. Jest świetnym humektantem, ale przy naruszonej barierze wymaga łączenie z kremem okluzyjnym. Świetnie współpracuje z makijażem i filtrem przeciwsłonecznym.
Ducray Kerancyl PP, 53,99 zł
To propozycja dla cer trądzikowych, mieszanych i tłustych. W składzie niacynamid i Myrtacine® składnik nowej generacji niszczy biofilm bakterii P. acnes oraz wykazuje działanie przeciwzapalne. Łagodzi podrażnienia i reguluje wydzielanie sebum oraz sprawia, że skóra staje się delikatna i elastyczna. Świetnie sprawdza się przy cerach problematycznych, ale w przypadku odwodnienia wymaga wsparcia.
SVR Cera Biotic, 189 zł
Moje tegoroczne odkrycie! Komfort i przyjemność użytkowania jest ogromna. Zawiera ceramidy, które odbudowują barierę skórną, regenerują i chronią naskórek przed utratą wody. Bogata, odżywcza konsystencja roztapia się w kontakcie ze skórą. Dosłownie topi się pod palcami.
A działanie? Super. Natychmiast łagodzi podrażnienia, przywraca komfort i obniża temperaturę. Odżywia i wygładza skórę. Raczej dla cer suchych i mieszanych.
Avene Tolerance Emulsion, 92,99 zł
Klasyk, pewniak nad pewniaki. Uniwersalny krem orkiestra. Dla wszystkich nawet do skóry bardzo wrażliwej i nadwrażliwej. Jest całkowicie pozbawiony wszelkich konserwantów, ale dzięki specjalnemu opakowaniu pozostaje sterylny i chroniony przez cały okres stosowania. Wersja w emulsji jest naprawdę lekka, nawilżająca, świetnie się wchłania i daje przyjemnie uczucie nawodnienia. Odpowiednia nawet dla skór problematycznych, mieszanych i tłustych.
Avene Tolerance Maska, 98,99 zł
Podobnie jak emulsja Maseczka Tolérance Extrême jest polecana do skóry wrażliwej i nadwrażliwej. W składzie nie ma niczego co może podrażnić, nawet konserwantów. Nałożona grubszą warstwą natychmiast przynosi ukojenie i nawilżenie. Można ją traktować jako maskę nocną. Genialna na podrażnioną szyję.
Uriage BarrierDerm Cica, 40,99 zł
Kolejny krem ratunkowy typu CICA, który warto mieć na wszelki wypadek. Dzięki zawartości opatentowanych składników stymuluje mechanizmy naprawcze w skórze, a także tworzy nieokluzyjną powłokę ochronną i regeneruje głębsze warstwy naskórka. Działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Świetnie regeneruje i wycisza, ale zostawia warstwę ochronną, więc raczej do stosowania w domu i na noc. Mimo treściwej konsystencji nadaje się nawet do skóry trądzikowej.
Tekst powstał we współpracy z siecią aptek i drogerii Super-Pharm
3 komentarze
Świetne zestawienie gdy myślę o uszczelnieniu bariety lipidowej skóry, pierwsze co przychodzi mi na myśl to właśnie te bardziej specjalistyczne kosmetyki dermatologiczne. Pozdrawiam
Ja ze swojej strony (przetestowane na skorze traktowanej tretinoina+hydroquinone) moge polecic jeszcze jeden krem z Pharmaceris-jest to seria X-rays Liposubtilium-polecany dla skory po zabiegach chirurgicznych i onkologicznych, oslabionej, ze sklonnoscia do nadmiernego luszczenia sie oraz zaczerwienienia. Wielkim hitem, o ile nie najwiekszym, okazal sie multilipidowy krem Oillan balance face z serii ‘nawilzenie i odbudowa’. Ma nieduza pojemnosc bo tylko 40 ml ale cena jest spoko, uczucie na skorze po jego uzyciu jest cudowne, rozsmarowywuje sie bosko i daje super ukojenie i nawilzenie. Pozdrawiam serdecznie 🙂
Moi faworyci z tego zestawienia to krem Avene i Pharmaceris 🙂
Pozdrawiam.