czy kosmetyk mnie uczula?

Test płatkowy w domu. Przetestuj zanim użyjesz – jak sprawdzić kosmetyk?

Posted on 16 stycznia, 2020

Każdy kosmetyk, przed wprowadzeniem na rynek musi otrzymać raport bezpieczeństwa produktu kosmetycznego. Produkt został przebadany, ale nie możemy być pewne, czy dany składnik, czy kombinacja składników dobrze zadziała na konkretną skórę. To, że koleżanka używa coś z powodzeniem lub bez nie znaczy, że zareaguje tak samo. Dlatego przed wprowadzeniem nowego preparatu warto wykonać domowy test.

Test płatkowy w domu nie zastąpi konsultacji lekarskiej, ale to prosty sposób, w jaki sprawdzam reakcję nowe kosmetyki. Zazwyczaj testuję produkty zawierające substancje aktywne, sera, kwasy, peptydy, witaminy, ale szczególnie ostrożna jestem przy kosmetykach naturalnych. Pamiętajcie, naturalny nie oznacza, że nie uczula i nie podrażnia. Wyciągi ziołowe, oleje lub olejki eteryczne mogą powodować nieprzyjemne podrażnienia skóry.

Wcale nie trzeba być wrażliwcem. Reakcja na dany kosmetyk to wypadowa wielu czynników, stanu zdrowia, odżywiania, stosowania innych kosmetyków, a nawet sezonu i miejsca zamieszkania. Pamiętajcie, to że jakiś kosmetyk nie podrażnia nie oznacza, że tak będzie już zawsze.

 

Test płatkowy w domu

Test płatkowy w domu – jak zrobić test pod kątem pod kątem podrażnień / reakcji alergicznych

Prawdziwe testy płatkowe na alergię wykonuje się u lekarza, ale każda was, przed wprowadzeniem nowego kosmetyku, zwłaszcza takiego z substancjami aktywnymi, sama może sprawdzić jak zareaguje skóra.

Nałóżcie niewielką ilość produktu na górną część przedramienia, dolną część szczęki, kącik czoła, za uchem lub z boku szyi. Skóra powinna być czysta i sucha. Najlepiej wykonać ten test zaraz po kąpieli i poczekać minimum 24 godziny.

W przypadku bardzo aktywnych substancji warto ponowić aplikację 3 razy (co 24 godziny). Jeżeli jesteście bardzo ostrożne, zaczekajcie kilka dni od zakończenia testu i dopiero zacznijcie stosować kosmetyk.

Jeśli wystąpi zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie lub podrażnienie nie należy używać produktu. Jeśli wystąpi ciężkie podrażnienie, pokrzywka, obrzęk oczu czy ust lub trudności w oddychaniu, trzeba natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Jak sprawdzić czy kosmetyk uczula?

Test płatkowy w domu –  krok po kroku
  1. Upewnij się, że obszar skóry, na którym będziesz przeprowadzać test, jest umyty, suchy i czysty.
  2. Nałóż niewielką ilość testowanego kosmetyku na wybraną część ciała
  3. Zabezpiecz miejsce aplikacji. Najlepiej wodoodpornym plastrem.
  4. Wybierz porę dnia, w której możesz pozostawić test płatkowy na co najmniej 24 godziny bez moczenia.
  5. Jeśli nie widzisz ani nie odczuwasz żadnej reakcji, preparat jest prawdopodobnie bezpieczny w użyciu.
Wynik –  alergia czy podrażnienie?

Podrażnienie, kontaktowe zapalenie skóry:

Miejscowe podrażnienie, wyprysk, zaczerwienienie jest widoczne  natychmiast po usunięciu plastra i nie ulega pogorszeniu po kolejnym kontakcie z substancją drażniącą. Reakcja z reguł znika kolejnego dnia. Szacuje się, że 90% złych reakcji na kosmetyk to podrażnienie, a reszta to alergie.

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry:

Reakcja alergiczna jest spowodowana substancją zwaną alergenem i występuje tylko u osób uczulonych na tę konkretną substancję. Obejmuje układ odpornościowy i może wystąpić z dala od miejsca aplikacji.  Im więcej razy skóra będzie narażona na działanie substancji, tym gorsza może być reakcja alergiczna.

Czy kosmetyk zapycha? Testowanie pod kątem zapychania i wyprysków.

Jedno z najczęściej zadawanych pytań. Czy aby nie zapycha, czy nie przyczynia się do powstania grudek? Jedno co mogę odpowiedzieć, to to że nie wiem, bo zapychanie to nie jest liniowa zależność. Mnie nie zapycha, ale czy zapcha kogoś innego? Nie pozostaje mi nic innego, jak polecić Wam lekturę tekstu Zapchana blogosfera.

Możecie też same sprawdzić. Jak to zrobić? Wybrać niewielką część skóry twarzy najbardziej poddatną na trądzik i zapychanie (policzek, podbródek, przy linii włosów). Nakładać produkt codziennie (lub zgodnie z zaleceniami) na ten sam obszar przez około tydzień i zobaczyć jak reaguje skóra.

Test płatkowy w domu. Przetestuj zanim użyjesz - jak sprawdzić kosmetyk?

No Comments

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.